Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Jurajski Przegląd Grup Kolędniczych "HERODY 2024"

Utworzono dnia 25.01.2024

W dniu 21 stycznia 2024 roku grupa kolędnicza Herody z Sygontki po raz kolejny wzięła udział w XXVII Jurajskim Przeglądzie Grup Kolędniczych „HERODY 2024”.

Konkurs odbył się w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Niegowej. Organizatorami tego wydarzenia byli: Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Niegowej.

Celem przeglądu jest ukazywanie, propagowanie i utrwalanie różnorodności obrzędów związanych ze świętami Bożego Narodzenia i karnawałem. Założeniem organizatorów jest także integracja międzypokoleniowa oraz przekazywanie tradycji.

Grupy, które zgłosiły swój udział w tegorocznym przeglądzie, reprezentowały wysoki poziom artystyczny. Zaprezentowane przedstawienia oceniane były przez Jury składające się z etnografów i folklorystów, a laureaci otrzymali nagrody: w kategorii dorośli:

• Grand Prix - Grupa Kolędnicza "Herody" z Sygontki,

• I miejsce "Święte Wiewióry" - Grupa Kolędnicza z Podlesic. Obie Grupy otrzymały nominację na "52. Karnawał Góralski" w Bukowinie Tatrzańskiej,

• II miejsce „Cielętnickie Herody”.

w kategorii dzieci:

• I miejsce „Herody" Dziecięca Grupa Kolędnicza ze Szkoły Podstawowej w Niegowie - otrzymała nominację na "Pastuszkowe Kolędowanie" w Nowym Sączu,

• I miejsce „Herody" Dziecięca Grupa Kolędnicza ze Szkoły Podstawowej w Niegowie - otrzymała nominację na "Pastuszkowe Kolędowanie" w Nowym Sączu.

Nagrody wręczyli: Wójt Gminy Niegowa Pan Mariusz Rembak, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowskie - Pani Małgorzata Majer, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Niegowej - Pan Andrzej Szczepańczyk oraz członkowie komisji.

Cieszy nas fakt, że HERODY z Sygontki po raz kolejny zostały nagrodzone, zdobywając główną nagrodę Grand Prix.

Tradycją jest, ze lokalna grupa obrzędowa, która  kolęduje z roku na rok, chodząc po domostwach w okresie od Bożego Narodzenia do Święta Trzech Króli, przyjmowana jest z dużym szacunkiem i wielkim uznaniem przez mieszkańców.

Należy również zaznaczyć, że grupa kontynuuje tradycje i obrzędy swojej miejscowości a w jej szeregi wstępują młode pokolenia.

Grupa Kolędnicza Herody z Sygontki otrzymała kolejną nominację na XXXXXII Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej który w tym roku odbywa się w dniach 09 -11 luty 2024 roku. Dziękujemy wszystkim za udział, a Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Galeria zdjęć

Utworzono dnia 25.01.2024, 13:51

Kalendarz

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 17

W poprzednim tygodniu: 61

W tym miesiącu: 203

W poprzednim miesiącu: 665

Wszystkich: 7602