IX wydanie ogólnopolskiej Nocy Bibliotek odbędzie się w sobotę 7 października 2023 roku.
Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Absurd nie czytać”.
Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Przyrowie zaprasza w dniu 7 października od godziny 16.00 miłośników książek w Przyrowskich obchodach Nocy Bibliotek.
Spotkanie odbywać sie będzie pod hasłem "Kuchenne rewolucje w Soplicowie i poetyckie przystawki".
Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja przekonująca do czytania. Promuje lokalne biblioteki jako najbliższe miejsca spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie poglądów i integracji.
W programie:
- spotkanie autorskie z Andrzejem Wieczorkiem
Janusz Andrzej Wieczorek - dziennikarz, redaktor, animator kultury. Publikuje od 1974 roku. Były redaktor naczelny tygodnika społeczno - kulturalnego "MY" oraz portalu "Intertygodnik Niekulturalny SLASH". Pracował również jako dziennikarz w tygodniku "Solidarność Małopolska", "Depesza" - pierwszy niezależny dziennik małopolski, tygodnik społeczno - kulturalny katolików "Myśl Społeczna" i wielu innych. Redaktor w wydawnictwie Polskiego Towarzystwa Teologicznego "UNUM". Autor książek "Opowiedz mi o Chrystusie" oraz słownika "Konkordancja Objawień Dzieła Wielkiego Miłosierdzia". Obecnie przygotowuje do druku mongrafię pt. "Pan Tadeusz - poemat kulinarny". Pisze również wiersze, które ukazywały się w wielu antologiach od 1979 r. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.
- spotkanie autorskie z Alicją Stępniewską - Nawaratne
Alicja Stępniewska- Nawaratne – urodziła się w 1962 roku w Częstochowie, gdzie mieszka do dzisiaj. Ukończyła filologię rosyjską na Uniwersytecie Ślaskim w Katowicach. Od ponad dwudziestu lat związana jest zawodowo jako nauczycielka z terenem gminy Przyrów. Uczyła głównie języka rosyjskiego i języka polskiego. Debiutowała drukiem w pokonkursowej antologii „Przewrotność losu” w 2019 roku, zdobywająć II nagrodę w ogólnopolskim konkursie literackim pt. „Dziwny jest ten świat”, przeprowadzonym na Facebooku w grupie Pisz i czytaj wiersze. Publikowała też w innych antologiach tej grupy: „ Nierzeczywista rzeczywistość”(2019), „ Nie wyrzucajcie starych kalendarzy” (2019), „ Bo taka właśnie jest jesień”(2019), „Pisz i czytaj wiersze 2”(2020). Swoje wiersze promuje na spotkaniach czytelniczych, uroczystościach bibliotecznych oraz w mediach społecznościowych na stronach poetyckich, m.in. w grupach Stowarzyszenie Pisarzy „JURA” oraz Pisz i czytaj wiersze. Uczestniczy także w projektach recytatorskich Audycji Poetyckiej „Piórko Feniksa”. Autorka za wydany tomik wierszy zdobyła III nagrodę w ogólnopolskim konkursie literackimpt.”Mój tomik2”, przeprowadzonym na Facebooku w grupie Pisz i czytaj wiersze.
Wystawa prac malarskich Zofii Wierciochowicz
Zofia Wierciochowicz - długoletni pracownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Przyrowie, maluje z zamiłowania od 1988 roku. Malarstwo traktuje jako odskocznię w życiu.
Tworzy głównie w technice olejnej.
Tematyka jej prac to przede wszystkim pejzaże, kwiat, martwa natura oraz postacie aniołów. Obrazy utrzymane są w ciepłym klimacie impresjonizmu oparte zdecydowanie na realiźmie.
Swobodnie operuje kolorem.
Od 1998 roku pracowała jako instruktor do spraw plastyki w Gminnym Ośrodku Kultury w Przyrowie a obecnie w Gminnym Centrum Kultury i Biblioteki w Przyrowie prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży.
Wielokrotnie uczestniczyła w plenerach malarskich w kraju i za granicą, organizowanych przez Regionalny Ośrodek Kultury i w Częstochowie.
W 2021 roku brała udział w szkoleniu Kreatywny Animator V "Letnie inspiracje - kształty, kolory, smaki, zorganizowanym przez ROK w Częstochowie. Jej obrazy zdobią ściany instytucji w której pracuje do dnia dzisiejszego.