Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Noc Bibliotek

Utworzono dnia 01.10.2023

IX wydanie ogólnopolskiej Nocy Bibliotek odbędzie się w sobotę 7 października 2023 roku.

Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Absurd nie czytać”.

Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Przyrowie zaprasza  w dniu 7 października od godziny 16.00 miłośników książek w Przyrowskich obchodach Nocy Bibliotek.

Spotkanie odbywać sie będzie pod hasłem "Kuchenne rewolucje w Soplicowie i poetyckie przystawki".

Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja przekonująca do czytania. Promuje lokalne biblioteki jako najbliższe miejsca spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie poglądów i integracji. 

W programie:

- spotkanie autorskie z Andrzejem Wieczorkiem

Janusz Andrzej Wieczorek - dziennikarz, redaktor, animator kultury. Publikuje od 1974 roku. Były redaktor naczelny tygodnika społeczno - kulturalnego "MY" oraz portalu "Intertygodnik Niekulturalny SLASH". Pracował również jako dziennikarz w tygodniku "Solidarność Małopolska", "Depesza" - pierwszy niezależny dziennik małopolski, tygodnik społeczno - kulturalny katolików "Myśl Społeczna" i wielu innych. Redaktor w wydawnictwie Polskiego Towarzystwa Teologicznego "UNUM". Autor książek "Opowiedz mi o Chrystusie" oraz słownika "Konkordancja Objawień Dzieła Wielkiego Miłosierdzia". Obecnie przygotowuje do druku mongrafię pt. "Pan Tadeusz - poemat kulinarny". Pisze również wiersze, które ukazywały się w wielu antologiach od 1979 r. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

- spotkanie autorskie z Alicją Stępniewską - Nawaratne

Alicja Stępniewska- Nawaratne – urodziła się w 1962 roku w Częstochowie, gdzie mieszka do dzisiaj. Ukończyła filologię rosyjską na Uniwersytecie Ślaskim w Katowicach. Od ponad dwudziestu lat związana jest zawodowo jako nauczycielka z terenem gminy Przyrów. Uczyła głównie języka rosyjskiego i języka polskiego. Debiutowała drukiem w pokonkursowej antologii „Przewrotność losu” w 2019 roku, zdobywająć II nagrodę w ogólnopolskim konkursie literackim pt. „Dziwny jest ten świat”, przeprowadzonym na Facebooku w grupie Pisz i czytaj wiersze. Publikowała też w innych antologiach tej grupy: „ Nierzeczywista rzeczywistość”(2019), „ Nie wyrzucajcie starych kalendarzy” (2019), „ Bo taka właśnie jest jesień”(2019), „Pisz i czytaj wiersze 2”(2020). Swoje wiersze promuje na spotkaniach czytelniczych, uroczystościach bibliotecznych oraz w mediach społecznościowych na stronach poetyckich, m.in. w grupach Stowarzyszenie Pisarzy „JURA” oraz Pisz i czytaj wiersze. Uczestniczy także w projektach recytatorskich Audycji Poetyckiej „Piórko Feniksa”. Autorka za wydany tomik wierszy zdobyła III nagrodę w ogólnopolskim konkursie literackimpt.”Mój tomik2”, przeprowadzonym na Facebooku w grupie Pisz i czytaj wiersze.

Wystawa prac malarskich Zofii Wierciochowicz

Zofia Wierciochowicz - długoletni pracownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Przyrowie, maluje z zamiłowania od 1988 roku. Malarstwo traktuje jako odskocznię w życiu.

Tworzy głównie w technice olejnej.

Tematyka jej prac to przede wszystkim pejzaże, kwiat, martwa natura oraz postacie aniołów. Obrazy utrzymane są w ciepłym klimacie impresjonizmu oparte zdecydowanie na realiźmie.

Swobodnie operuje kolorem.

Od 1998 roku pracowała  jako instruktor do spraw plastyki w Gminnym Ośrodku Kultury w Przyrowie a obecnie w Gminnym Centrum Kultury i Biblioteki w Przyrowie prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży.

Wielokrotnie uczestniczyła w plenerach malarskich w kraju i za granicą, organizowanych przez Regionalny Ośrodek Kultury i w Częstochowie.

W 2021 roku brała udział w szkoleniu Kreatywny Animator V "Letnie inspiracje - kształty, kolory, smaki, zorganizowanym przez ROK w Częstochowie. Jej obrazy zdobią ściany instytucji w której pracuje do dnia dzisiejszego.

Kalendarz

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 17

W poprzednim tygodniu: 61

W tym miesiącu: 203

W poprzednim miesiącu: 665

Wszystkich: 7602